Asimina – sadna vrsta z okusnimi sadeži
Na splošno
Asimina, lat. Asimina triloba, znana tudi pod imeni indijska banana ali PawPaw, je vse bolj priljubljeno sadno drevo, z okusnimi sadeži. Plodovi so svetlo zelene barve, meso pa je rumeno in po okusu spominja na mešanico banane, manga in ananasa. Gre za izjemno odporen grm oz. drevo, ki mu do živega skoraj ne pride noben škodljivec ali bolezen, hkrati pa je izjemno enostaven za vzgojo.Izvira iz Severne Amerike in prenese temperature do -30°C. Mlada drevesa so v prvih letih nekoliko bolj občutljiva na mraz, sploh na cepljenih mestih, zato je priporočljivo, da jih preventivo zaščitimo (npr. koprena). Rastlina je znana po svoji zelo počasni rasti in prve plodove (pri cepljenih sadikah) lahko pričakujemo po 5-6 letih oz. po 10-12 letih (necepljene sadike). V tem času namreč vso energijo usmerijo v tvorbo koreninskega sistem in zato se nam posledično zdi, da naša rastlina, sploh prvi dve leti, ni nič zrastla.
Prednost asimine je tudi ta, da skoraj nimajo nobenih škodljivcev (izjema so morda kakšni polži) in bolezni, saj njihovi listi vsebujejo naravni pesticid, imenovan asimicin. Iz listov lahko pripravimo ekološko škropivo, ki se odlično obnese proti koloradskemu hrošču, fižolarju, kapusovemu belinu…
Spomladi nas rastlina najprej preseneti z edinstvenimi, eksotičnimi, velikimi vijoličastimi cvetovi, ki rastejo v obliki grozdastih socvetij. Posebnost je, da je ne oprašujejo čebele ali čmrlji, ampak muhe. Zato lahko pogosto pri sadjarjih opazimo, da na drevo obesijo meso, kosti, s katerimi še dodatno privabijo njihove opraševalce. Nekoliko kasneje, po cvetenju, pa se na drevesu pojavijo še veliki, svetlo zeleni listi.
Plodovi zorijo postopoma, nekje od septembra do začetka oktobra. Plodov ne obiramo, ampak moramo počakati, da le-ti odpadejo iz drevesa. To namreč nakazuje na njihovo zrelost. Glede na to, da so sadeži mehki, vam svetujemo, da pod drevo namestite mreže, kamor se plodovi ujamejo ali pa po tleh nasujete žaganje/liste, da se med padcem ne poškodujejo. Plod je svetlo zelene barve, podolgovat in ovalne oblike. Veliki so lahko od 7 do 15 cm in tehtajo do 500 g. Vsebujejo veliko vitaminov, mineralov, ogljikovih hidratov in imajo nizko kalorično vrednost. Po okusu spominjajo na mango, banano in ananas.
Sajenje
Vse naše sadike (v spletni trgovini FloraExpress.si in v vrtnih centrih Vrtko) so v loncih, kar pomeni, da jih lahko praktično sadimo skozi celo leto, saj že imajo razvit koreninski sistem. Vseeno pa odsvetujemo sajenje v najbolj vročih mesecih poleti in pozimi, ko so tla zamrznjena. Sadike vedno sadimo na prosto, na vrt in jih ne vzgajamo v loncih. Ne smemo pozabiti, da gre za zunanjo rastlino oz. drevo, ki za svoj razvoj potrebuje prostor. V kolikor jo posadimo v lonec lahko pride do t.i. zavitih korenin v krog ali pa da se glavna korenina obrne navzgor. To lahko vodi v propad rastline.Pred sajenjem zemeljsko grudo naše sadike za 2-4 ure namočimo v vodo in izkopljemo sadilno jamo. Ta naj bo 40-60 cm široka in 30-40 cm globoka. Sadiko vedno posadimo tako globoko, kot je posajena sedaj, v lonec. Nujno je tudi, da sadiki nudimo oporo, katero postavimo na južno stran, zaradi senčenja. Koreninsko grudo nato zasujemo z vrtno zemljo, kateri smo primešali šoto in organska gnojila.
Asimini na splošno ustrezajo globoka, hranljiva in humusna tla. Prvo leto jo po potrebi tudi zalivamo – sploh v najbolj vročih mesecih poletja. Rastlini vedno namenimo sončno, zavetrno lego.
Asimina lahko zraste v grm ali drevo, visoko od 3 do 5 metrov in široko do 3 metre. V kolikor se odločimo posaditi več sadik (enake ali druge sorte), naj bo razdalja med njimi 3-4 metre.
Sorte asimin
V naši ponudbi lahko najdete tako samooprašne sorte kot tudi sorte, ki potrebujejo opraševalca. V kolikor se odločimo za samooprašno sorto, zadostuje že ena rastlina, v nasprotnem primeru, bomo morali posaditi dve različni sorti rastlin.Samooprašna sorta:
- Prima: gre za sorto, ki je nekako že najdlje na trgu in je posledično tudi najbolj priljubljena
- Sunflower: za razliko od sorte Prima, so plodovi nekoliko bolj aromatični
- Wabash
- Overleese
- Allegheny
- Belle
Nakup asimine
Asimine lahko naročite na naši spletni FloraExpress.si, kjer vam rastline dostavimo na dom ali pa se oglasite v enem izmed naših vrtnih centrov Vrtko Šiška, Vrtko Kalce pri Logatcu in Vrtko Maribor.Najbolj pogosta vprašanja
1. Razlika med cepljeno in necepljeno sadiko asimine?Pri cepljenih sadikah lahko prve plodove običajno pričakujemo po 5-6 letih. Plodovi so večji in imajo manj semen. Pri necepljenih/sejanih sadikah se ta doba, do prvih plodov, bistveno podaljša. Prve plodove lahko pričakujemo šele po 10-12 letih (pa še to ni zagotovo). Plodovi so tudi bistveno manjši, imajo več semen in manj mesa.
2. Ali mora biti sadika asimine cepljena?
V kolikor želimo imeti plodove – da.
3. Kakšna je razlika med posameznimi sortami asimine?
Sama razlike v rasti in višini rastlin praktično ni. Vse potrebujejo enake pogoje za uspevanje in so enako odporne na razmere (mraz, škodljivci, bolezni). Dve razliki, kateri smo sami opazili, sta okus in velikost plodov. Nekateri so nekoliko bolj sladki, drugi bolj aromatični… Gre res za majhne razlike, katere je lahko zaznati samo, če testirate hkrati plodove različnih sort.